Abdurrahman Arıcı’nın bir koltuğu düşüyor!

Abdurrahman Arıcı’nın bir koltuğu düşüyor!

TFFHGD genel başkanlığına yeniden Abdurrahman Arıcı seçildi. Hakem ve Gözlemcilerin, hak ve hukuklarının korunması için var olan derneğin başkanlık seçiminde yaşanan usulsüzlükleri bir üye Gazete Kuzey’e anlattı.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği'nin (TFFHGD) seçimli 13'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Genel Başkan seçiminin yapıldığı toplantıda oy kullanan 536 delegeden 285 oyu alan Abdurrahman Arıcı derneğin yeniden Genel Başkanı oldu. Karşısındaki rakip, seçimden bir hafta önce adaylığını açıklayan ve 202 oy alan Hamza Mısır’dı.

Belirtilen yasalar gereği bir kişinin başkan adayı olabilmesi için 70 yaşını aşmaması gerekiyor. 71 yaşında olan yaşı gereği hakem ve gözlemciliği biten Abdurrahman Arıcı'nın yeniden başkan seçilmesi mümkün değildi. Başkanlığın sağlanması için mentörlük yaşı TFF Yönetim Kurulu Talimatı'yla 70'e çıkartıldı.

'TFF TEMSİLCİSİ OLMAMAK'

MHK talimatının 72. maddesi konuyu şu şekilde özetliyor:

“Aktif olarak Futbol branşında faaliyeti bulunan spor kulübü ve bağlı kuruluşlarda fahri ve profesyonel yönetici. Teknik adam, futbolcu, sağlık ekibi çalışanı ve TFF Temsilcisi olmamak”

Talimattan TFF Temsilcisi olan bir kişinin Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği'nin başkanı olamayacağı anlaşılıyor. Ayrıca MHK talimatlarının yaş hesaplamasında "Sezon içerisinde yaş sınırını aşanlar sezon sonuna kadar kadroda kalır, sezon sonu kadrolarını kaybederler" maddesi yer alıyor. Arıcı 2020-2021 sezonu içerisinde yaş sınırını aştığı için kadrosunu sezon sonuna kadar korumuştur ve daha sonra üyeliği kendiliğinden sona ermiştir. Arıcı'nın TFF tarafından vizesi yenilenmediği için seçime katılmasının da önü tıkanıyor.

Hamza Mısır'ı destekleyen delegeler ise TFF'den vize sözleşmesini istediklerini ancak böyle bir sözleşme olmadığı için kendilerine verilmediğini belirtiyorlar.

Kongrede bulunan ancak ismini vermek istemeyen bir üye ise Gazete Kuzey’e şunları anlattı:

“Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu talimatının 72. Maddesinin 4. Fıkrası der ki bir kişinin temsilci olabilmesi için, TFF'ye bağlı kulüplerden birinde menajer, teknik adam, sağlık çalışanı olmaması ve TFF temsilcisi olmaması gerekir. - Sayın Abdurrahman Arıcı'nın şu anda en aktif görevi temsilciler kurulu başkanlığı, - Hangi yaşta girerse girsin şu anda bulunduğu makamı temsilciler kurulu başkanı olmuşsa bizde üyelik vasfını yitirir. Çünkü mentör olabilmesi için bu vasıfları taşıması gerekir ama TFF temsilcisi olamaz. Zaten temsilciler kurulu başkanı. Buradan hareketle bizim Dernek Tüzüğümüzün 10. Maddesinin 3. Fıkrası, herhangi bir şekilde faal futbol hakemliği, futbol gözlemciliği, futbol mentörlüğünü bitirenlerin ya da bir sonraki sezon için vizesini yaptırmayanların üyeliği kadrolar açıklandığı tarihte biter.”

Merkez Hakem Kurulu’nun TFF’yi eksik belge sunarak yanılttığı iddia edildi.

KİŞİYE ÖZEL YASA DEĞİŞİKLİĞİ

Seçime 1 ay 1,5 ay kala yaş sınırının 70’e çıkarıldığını belirten üye şu sözlerle durumu ifade etti:

“TFFMHK talimatının 29. maddesi yaş. 1 Ocak tarihi esas alınarak yani mentörlüğe hangi yaşta başladıysa kasım, aralık, şubat veya mart olabilir. Ama yaş 1 Ocak tarihi esas alınarak hesaplanır. Sayın Arıcı 2 Mayıs 1951 doğumlu. O zaman 1 Ocak 1951’e alınır. Oradan görevini yani 70 yaşını doldurduğu tarihe bakar. 2021 1 Ocak’ta dolduruyor. Ancak MHK aynı talimatta der ki; yaşın doldurulması esastır. Tamamlanması 2 Mayıs’a kadar. Ondan sonra da der ki, sezonu devam eden süre içinde olursa sezon bitimine kadar kadrosunu kurar. Sezon bitiminde kadrosunu kaybeder. TFF’nin sezon bitiş tarihi 30 Haziran. 30 Haziran’a girdiği an 40758 sayılı TMK’nın 65. Maddesi yürürlüğe girer. Orada da çok açık ve net. Der ki; üye olma vasıflarını sonradan kaybedenlerin üyeliği kendiliğinden düşer. Şayet bizim tüzüğümüz gereği pandemi olmasa da nisan ayında genel kurulumuz olsaydı Sayın Arıcı Genel Başkan adayı olurdu. Bu vasıfları temmuzdan sonra mahkemeye intikal ederdi.”

‘ANTALYA ŞUBE BAŞKANI DA ZAN ALTINDA'

Arıcı’nın 1 Temmuz itibarıyla üyeliğinin düştüğünü ve üyeliğinin vasfını düşürmediği için Antalya Şube Başkanı da zan altında olduğunu belirtildi.

Gazete Kuzey’e bilgi veren üye şunları söyledi:

“Dernekler Kanunu 32. Maddesi der ki; üyelik vasfını yitirenlerin üyeliğini düşürmeyen yönetim kurullarına, 1700 lira idari para cezası ve disiplin kovuşturması yapılır. Antalya Şube Başkanı da zan altında. O üyeliğinin vasfını düşürmediği için. Zaten kendiliğinden düşmüş bir üyelik sadece karar alacak. Sayın Abdurrahman Arıcı’nın kesinlikle üyelik vasfı bulunmamakta.”

“Burada 9 yıldır başkan TFF’nin ana statünün 22. Maddenin h bendinde der ki: delegelerin tespiti sisteminde TFFHGD Başkanı Avrupa’da Şampiyonlar Ligi’ne denk gelen müsabakalarda en fazla müsabaka yönetmiş 5 hakemdir. Ama altında da başkan ve diğer üyeler faal olmamalıdır, der. Yani genel başkanının 9 yıldır TFF seçimlerinde hiç oy kullanmadığı, kullanamadığı aşikardır. Madem bunları yapan bir insan bu camianın onurunu, gururunu, bekasını koruyorsa öncelikle temsil hakkını elinden aldırmamalıydı. Ki o zaman Kültür ve Turizm Bakanı yardımcısıydı.”

MERKEZ HAKEM KURULU GÖREVİNİ YAPMADI

TFFHGD’nin başkanının koruması için nisan ayında tek maddelik MHK talimatının değiştiğini ifade eden üye, “Bu süreç içerisinde bir tane hakemin mentörlüğünü yapmamış. Zaten yapmadığı zaman kadrosu otomatikman düşer. TFF’den önce görevini yapmayan merkez hakem kurullarıdır. Merkez hakem kurulu başkanı ve üyeleridir. Bu görevi yapmayan kişiyi TFF nezdinde koruyan mentörlük vasfı yoksa onun mentörlük vasfı var diye sahte bilgi, belge verendir. Merkez hakem kurulur. Ondan sonraki iş TFF’dir” dedi.

‘TÜZÜĞÜN DEĞİŞTİRİLMESİNDEKİ GEREKÇE NE?’

Genel Başkanın bir kere usule aykırı olarak tüzük talimatlarını gündeme alınmadığını, müzakere yapılmadığını belirten üye, sözlerine şöyle devam etti:

“Genel başkan adaylarının projelerini anlattığı seçim öncesi bir konuşma vardır. Hem ahlaki yanlıştır konuşturmamak hem usulen yanlıştır. Ama orada bir Divan Başkanı, biz ne zaman konuşacağız. 3 yılda 1 bir araya geliyoruz. Meramımızı anlatacağız. Mali bilançodan hiç haberimiz yok. Mali bilanço Sayın Hamza Mısır’a söyledim ve o uygulamıştı zaten. Delegasyon listesinin bize getirilmesi, bize verilmesi. Niye? Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereği. Biz yazdık TFFHGD Genel Başkanlığı’na 4 Eylül’de yapılacak olan seçime Genel Başkan Adayı olarak gireceğimden 4892 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun amir hükümleri uyarınca delegasyon listesinin tarafıma verilmesi. Genel merkeze, genel merkezin mailine, genel sekretere, dernek müdürüne yapıldı. Ancak ciddiye almadılar.”

‘HEPSİNİN ISLAK İMZALARI ALINDI’ İDDİASI

“En azından biz gireriz o binaya, binada asılması gerekiyor. Delegasyon listesinin binada görülür bir yere asılması gerektiğini ama bunun da yapılmadı" diyen üye, bazı duyumlarını şöyle aktardı:

“İlk etapta sadece duyum, tüm delegelerin seçimden 3 ay önce aday bile belli değilken, seçim tarihi bile belli değilken Şube Genel Kurullarından sonraki evrakların arasından hepsinin ıslak imzalarının da Şube Başkanlarının imzalarının alındığı. Hepsini teyit ettik ama tabii çocuklar siyasi baskı, yöresel baskı her şeyiyle beraber çok genç çocuklar var.

‘HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜ VARSA BUNUN ÜYELİĞİ DÜŞECEK'

Bizim davamız seçimin yenilenmesi ile ilgili değil Sayın Arıcı’nın düşmesi ile ilgili. Hukukun üstünlüğü varsa Arıcı’nın üyeliği düşmeli.

Şimdi bizim seçim sistemimizde çarşaf liste ve blok liste yöntemi var. Bir genel başkan ayrı, yönetim, denetim disiplin kurulları ayrı seçilir. Yazsaydı sadece Genel Başkanı oradan ayırırdık. Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu kalırdı. Ancak hepsi blok liste halinde aynı olduğu için listede bir tane çizilsin o liste tamamen geçersiz sayılır. O bu liste içinde o almış olduğu 282 veya 285 oyun tamamında Arıcı’nın ismi olduğu için liste yok sayılır.”

İKİ KOLTUĞUNDAN BİRİ ALINIYOR

Sonuç olarak Türkiye Futbol Federasyonu son günlerde gündeme oturan konuyla ilgili araştırma yapılmasını istedi. Edinilen bilgiye göre hem TFF Temsilciler Kurulu Başkanlığı hem de Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemciler Derneği Genel Başkanlığını yürüten Abdurrahman Arıcı’dan bir koltuktan feragat etmesi istenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum