"Yeni terminali dere yatağına yapmayın"

"Yeni terminali dere yatağına yapmayın"

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Karadeniz’de son günlerde yaşanan çeşitli yerlerinde meydana gelen sellerin felakete dönüştüğüne dikkat çekerek, Trabzon’da dere yatağına yapılacak terminal binasından vazgeçilmesini istedi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Kaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu işler inatla olmaz. Akılla olur, bilimin yol göstericiliğinde olur. Terminal için seçilen yer son derece yanlıştır. Orası dere yatağıdır. Değirmendere’nin taşkın alanıdır. Bunu sadece biz söylemiyoruz, bu şehrin meslek odaları söylüyor, sivil toplum örgütleri söylüyor, bilim insanları söylüyor. 'Dere yataklarından uzak durun’ diyor. Ülke olarak günlerdir büyük acılar yaşıyoruz. Yaşananlardan ders alın ve iş işten geçmeden bu inattan vazgeçin.”

Terminal binasının dere yatağına yapılması durumunda, Trabzon’da; Sinop ve Kastamonu’nda yaşananlara benzer felaketlerin yaşanabileceği endişe duyduğunu belirten Kaya’nın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“YAŞANANLARDAN DERS ALIN”

Defaatle uyardık ve son kez uyarıyoruz. Terminali dere yatağına yapmayın. Şehrin bütün meslek odaları, bilim insanları seçilen yer yanlıştır diyor. Onları dinlemiyorsunuz, bizi dinlemiyorsunuz bari yaşananlardan ders alın. Ülkemizde ne zaman bir sel felaketi olsa, ‘dere yataklarında yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz’ diyorlar ve yine sözlerinde durmayarak dere yataklarına binalar dikiyorlar. Bu terminal projesini burada yapmak felakete davetiye çıkarmaktır. 100 milyonluk bir terminal binası yapıyorsunuz onu da dere yatağına yapıyorsunuz. Yetmedi mi selde yitip giden canlarımız? Yetmedi mi bu acılar? Yaşananlardan hiç mi ders almazsınız? Buradan son çağrıda bulunuyorum. Yaşananlardan ders alın ve dere yatağına otogar yapmaktan vazgeçin. Bizi kahreden ve ağır bedeller ödeten bu yanlıştan yol yakınken vazgeçin.

“DEĞİRMENDERE VADİSİ ÇOK BÜYÜK BİR VADİ”

Değirmendere Vadisi çok büyük bir vadi. Sümela Vadisinden, Zigana Dağı eteklerinden başlayan vadi tüm suları toplayarak geliyor. Onlarca küçük dere bu vadide birleşiyor. Bu vadi topladığı suları denize taşıyan çok büyük bir vadi. Değil metrekareye 400 kilogram, 100 kilogram yağmur yağsa, bu büyük vadide sele dönüşür, ev ve iş yerleri sular altında kalır. Bunları hiç düşünmüyor musunuz? Artık tek bir canımızı dahi sel sularında yitirmek istemiyoruz.

“YENİ TERMİNALE İHTİYAÇ VAR”

Trabzon’un acil olarak yeni terminal binasına ihtiyacı var fakat yeri asla orası değil! Bu size son çağrımızdır. Gelin terminalin yerini yeniden değerlendirin ve dere yatağına terminal yapmaktan vazgeçin, yol yakınken bu yanlıştan dönün.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.