Nereye defnedildiği 95 yıldır bilinmiyor!

Nereye defnedildiği 95 yıldır bilinmiyor!

Milli Mücadele yıllarında Trabzon’un önemli isimlerinden biri olan Ömer Efendi (Hacıalihafızzade), 1926 yılında Ankara’da İstiklal Mahkemesinde yargılanıp idama mahkum edilmişti.

Ömer Efendi’ye isnat edilen suç; tuz ve gümrük vergilerinin arttırılması nedeniyle idarenin aleyhinde bulunmak ve firari şakileri himaye etmekti.

Ömer Efendi, Trabzon ve çevresinde sevilen bir isimdi. Enver Paşa’nın Trabzon’daki en yakın arkadaşlarından biri idi. Ali Şükrü ile birlikte hareket ediyordu. Ömer Efendi’yi idama getiren olay, Topal Osman tarafından öldürülen Ali Şükrü Beyin, Trabzon Boztepe’deki defni sırasında olmuştu. Ömer Efendi, burada atının üzerinde Mustafa Kemal’e veryansın etmişti. O günlerde ve sonrasında Ömer Efendinin bu konuşması büyük yankı yapmıştı. Konuşma Ankara’da da büyük rahatsızlık yaratmıştı.

Ankara’da İdam edilen Ömer Efendi’nin cenazesi Trabzon’a getirilmedi ve Ankara’da ailesinin de bilmediği bir yere defnedildi. Ömer Efendi’nin cenazesinin Trabzon’a getirilmemesinin nedeni ise, kentte büyük nümayişlere sebep olacağı idi!

Ömer Efendi’nin mezarının nerede olduğu tüm araştırmalara rağmen o gün bugün nerede olduğu öğrenilemedi. (Bir Zamanlar Trabzon-2-‘den alıntı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.