Faroz'da mahalle kültürü yaşatılıyor

Faroz'da mahalle kültürü yaşatılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Faroz Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ortahisar Halk Eğitim Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği ‘Geçmişten Geleceğe Işık Tutalım’ isimli el sanatları sergisinin açılışına katıldı.

Faroz Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ortahisar Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle ‘Geçmişten Geleceğe Işık Tutalım’ isimli el sanatları sergisi açıldı. Açılışa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Faroz Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahir Sevgül, Ortahisar Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri ve kursiyerleri ile çok sayıda davetli katıldı.

z1.jpg

TÜRKİYE ÇAPINDA BİLİNEN BİR MAHALLE

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, "Trabzon binlerce yıllık tarihiyle birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Ve şu anda bulunduğumuz Faroz Mahallesi de Trabzon'umuzun çok eski mahallelerinden bir tanesidir. Gerçekten de kendine has kültürüyle, çıkışlarıyla, yetiştirdiği sayısız insanla, Türkiye'de isim yapmış birçok sanatçısıyla, sporcusuyla Türkiye çapında bilinen bir mahalle Faroz. 2.5 yıldır hatta biraz daha fazla oldu Trabzon’da Belediye Başkanlığı yapıyorum, ilk kez böyle bir mahalle birlikteliği, mahalle kültürü, eskiden alışkın olduğumuz dayanışmayı yaşıyoruz. Bu çok kıymetli bir şey. Burada inşallah, bu birlik beraberlik ve dayanışma ruhunu daha da geliştirerek devam ettiririz. Sizlerin yayınları var biliyoruz, dergileri var, kitapları var. Hakikaten kültürel etkinlikler yönüyle diğer mahallelerden farkınızı ortaya koyuyorsunuz. İnşallah bunu daha da geliştirerek geleneksel hale getiririz ve daha da büyütürüz. Belki daha uygun alanlar oluşturulur ve oralarda bir festivale de dönüştürülebilir” dedi.

z3.jpg

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Faroz Mahallesi Muhtarıyla çalışmalar yaptıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi olarak amacımız Faroz Mahallesi’ni daha güzelleştirmek ve daha yaşanabilir hale getirmek. Hemen karşıda bulunan Yalıspor sahasında ilave tribünler yapıyoruz. Zeminini değiştiriyoruz, ışıklandırması, soyunma kabinleri yapılıyor. İnşallah tamamlandığında etrafıyla birlikte bu mahalleye ve sizlere çok daha iyi hizmet verecek, buraya ayrı canlılık katacak bir alana dönüşmüş olacak. Şimdiden hayırlı olsun. Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren başta dernek başkanımıza ve onun şahsında bütün yönetimini yürekten tebrik ediyorum. Burada el emeği göz nuru birçok çalışmayı gerçekleştiren Ortahisar Halk Eğitimimize ve emeği geçen bütün hocalarımıza gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha güzel organizasyonlarda bir olmak ümidiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Zorluoğlu’nun konuşmalarının ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.

z2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.